top of page
  • עינת מוגלד

רוצה לרענן את הקיץ ולשרבט ?

אמני סקריבל חנינא במפגש הכנה

כן, שרבט הוא לא תערובת קפואה שמרקמה קרמי יותר מזה של הסורבה אלא גם סוג של מתודולוגיה ליצירה אמנותית. Scribble it Down (בתרגום חופשי מאנגלית הינו "שרבט את זה") החל ב-2012 כמעין "משחק" של אמנות דיגיטאלית עם תערוכה אינטרנטית בסופה. המשחק שנוצר ע"י עינת מוגלד נולד מתוך צורך לצאת מהסטודיו וליצור יחד עם אמנים נוספים. למצוא השראה בלתי צפויה ולבנות שיח עם אנשים חדשים, לצאת קצת מכל מה שמוכר ולהתחדש, ​ לאפשר עשייה במובן שהוא קצת פחות מחייב ולהתחיל במשהו גם אם הוא "סתם" שרבוט - ובקיצור, להתרענן קצת.

הפרויקט שהחל את דרכו כמדיה דיגיטאלית עבד מול אמנים מכל העולם: ישראל, אנגליה, הודו, סרביה, פקיסטן, ומארצות שונות בארה"ב. במסגרתו (הרחבה עד מאוד) יצרו האמנים יחד במתודולוגיה של הסקריבל ובנו לאורך תקופת הפרויקט קשר ושיח ביניהם דרך ובזכות האמנות.

הסקריבל מתאר עצמו כמשחק ומתודה, ובמשחק כמו בכל משחק יש בו חוקים ואופן שבו משחקים. ה"סקריבל" עובד בצורה מאוד פשוטה, כל אמן יוצר על פורמט מוסכם, כמו הדף דיגיטאלי. הדף הזה עובר בין אמנים שונים כך שכל אמן היה חלק מאותו דף.

ניתן לדמיין משחק של "חבילה עוברת" רק שהחבילה היא בהתחלה דף לבן נקי כשבמשך המשחק הדף משנה צורה עד שאין יותר למי להעביר. השוני הקטן בין ה"חבילה העוברת" לבין הסקריבל שבמעבר בין שלב לשלב ישנה "שמירה" ותיעוד של כל אחד מהמצבים - משמע, היצירה של כל אמן עומדת בפני עצמה והשלב שבו הוא יוצר מתועד ונשמר כיצירה נפרדת (בנוסף להיותו יצירה כחלק מתהליך משותף).

במשך 3 שנות הפרויקט הדברים התנהלו ע"פ המתודולוגיה במדיה הדיגיטאלית כאשר ב"אבולוציה" של הפרויקט, עלו גם נושאים משותפים לחקור ולשוחח איתם ועליהם. נבנו שיתופי פעולה מעניינים עם אישים מתחומים שונים שאיתם נוצר דיאלוג ומחשק.

לאחר שלוש שנות חיים ברשת הגיע העת לחשוב איך הפרויקט יכול להתקיים ב"קובייה הלבנה" בגלריה ולצאת מעולם האונליין. כיצד יכול הפרוייקט להתקיים בחלל עם אופי של עשייה גלריסטית ?

על שאלה מרכזית זו ניסו לענות יחד שירה טבצ'ניק ועינת מוגלד.

​​

חלק מחומרי היצירה של חגי איזנברג

שירה טבצ'ניק, חברת הגלריה השיתופית חנינא שמעה על סקריבל איט דאון, הסתקרנה והתעניינה איך ניתן לתמוך בפרוייקט ולגרום לו לצאת מהמדיה הדיגיטאלית אל הגלריה. תוך כדי מחשבה משותפת יחד עם עינת איך שומרים על העקרונות שמאפיינים את הסקריבל כך שיתאימו לגלריה לרוח המקום.

הפרוייקט של סקריבל איט דאון בחנינא מעוניין לשנות ולהפוך את ה"משחק" לפעולה שמאתגרת את היחסים שבין הסטודיו לגלריה. ה"סקריבל בחנינא" מעוניין לשנות את אופיו של החלל כמכיל של עבודות מוגמרות בלבד ולשנות את הדרך המוכרת של עשייה אמנותית שקוראת בסטודיו ויוצאת אל הגלריה.

לכן במהלך הסופ"ש שבין ה 12-15 התקבצו יחד 12 אמנים (חלקם חברי הגלריה השיתופית חנינא וחלקם אמנים שנבחרו ע"י קול קורא) לתהליך אינטנסיבי בתוך חלל הגלריה בחנינא.

אז מה הולך להיות, ומה ניתן לצפות?

האמנים יתחלקו לזוגות ויעבדו יחד או בנפרד בחלל משותף לפרק זמן מוגבל. הם יכולים ליצור בו מה שהם רוצים, הראשונים מקבלים את ה"קובייה הלבנה" והדף הלבן ואחריהם המצב הבסיסי רק "יילך ויסתבך", עוד אמנים ייכנסו ויתבקשו להותיר חותם בגלריה ולהתייחס אל מה שקרה שם לפניהם. הם יכולים להוריד הכל, להתחיל מחדש לחילופין גם יכולים להוסיף עוד ועוד . האמנים יכולים ומוזמנים ללכת לכיון שאי אפשר לחזות מראש, לתאר ולצפות.

ככה נראתה הגלריה במהלך יום שישי

בגלל התהליך הפתוח הזה הוחלט שכל פעולה של זוג אמנים יתועד וישמר ע"י צילום. חלק מהתמונות עולות בזמן אמת בדף האירוע של הפרויקט, הסקריבל הוא תהליך עם סוף לא ידוע ומכאן קסמו, הוא מסע שאתה כצופה יכול לראותו בדיעבד, לראות את השינויים שחלו בחלל ולהיחשף לנדבך מתוך האינטראקציה האנושית. מה אנו שומרים ומה משנים, מעלימים מן העין...

מה והאם היית אתה עושה דברים אחרת?

האם היית מעז להיכנס לתוך משחק שכזה?

מוזמנים להצטרף ביום שבת ה-15.8.15 בגלרית חנינא (שביל המפעל 5, קרית המלאכה, תל אביב) בשעה 20:00 בו יתקיים ערב החשיפה של הפרוייקט - אף אחד לא יכול לומר מה יהיה בדיוק אבל יהיה מרתק לגלות כולנו יחד.

אמנים משתתפים:

אוסקר אבוש, חגי איזנברג, נעמה ברקוביץ, יפעת גלעדי, יונתן הירשפלד, רון וינטר, לירון טור כספא, שירה טבצ'ניק, עינת מוגלד, סביון פישלוביץ ,ענבר פרים, רינת שניידובר.

bottom of page